JAK TO
ŘEŠÍM JÁ

Mám již 30 let, rodinu neplánuji a veškerou energii věnuji své kariéře. Navzdory svému věku stále nevím, jestli dělám to, co mě opravdu naplňuje. Stále zkouším a hledám se. Nejvíce mě znervózňuje, že vrstevníci tvrdě makají na své kariéře ustáleně v jednom odvětví, nebo společnosti a já stále měním a hledám. Obávám se, že takovým způsobem se mi nepodaří tak brzy dosáhnout toho, co chci.

Andrea, 30 let

Milá Andrejko, nejdůležitější je nepoměřovat se s ostatními lidmi, ani s kamarády. Tušit, co chci a vědět, co určitě nechci. Žijete svůj život, Vy musíte být spokojená a šťastná. I hledání je cesta a na ní se naučíte a najdete spoustu věcí, které jednou využijete. Žádné poznání a žádná chyba není něco špatného, je to získávání nových zkušeností. Pokud jste si jistá, že nechcete rodinu, nikdo a nic Vám nebrání, na nikoho nemusíte brát ohled. Ti, kdo si takzvaně budují kariéru, vůbec nemusí být šťastní. Do hlavy nikomu nevidíte, nemusí Vám odkrývat pravdu. A co je to vlastně kariéra? Co je vlastně cílem života? Na konci života si říct, že jsme život prožili spokojeně, podle svých představ. Já jsem se také hledala, dokonce jsem vystudovala jinou školu, než jsem dlouho plánovala, žila jsem ve městě, kde jsem nechtěla….Ale v každé situaci jsem hledala to dobré pro sebe a danou chvíli a to mě dostalo tam, kde jsem dnes. Neměnila bych… A Vy to děláte správně, držím Vám palce! Míša

Odpoveď

Jsem na mateřské již 5 let. Předtím jsem pracovala v korporaci, ale tempo práce, které si vyžadovala nedokážu vedle dětech zvládat. Mám strach a vlastně vůbec ani nevím jak začít například s podnikáním, které by tento problém vyřešilo.

Lucie, 28 let

Milá Lucie, asi byste si nejdříve měla ujasnit, jestli chcete zpět do korporace nebo máte nápad na vlastní firmu. Všechno jde, jen se člověk musí trošku přizpůsobit, něčeho se vzdát nebo alespoň oddálit. Často se stává, že chceme všechno najednou – mít spokojené děti, být úžasné v práci, mít naklizeno, jezdit na krásné dovolené atd. Svými plány nesmíme nikomu neubližovat, hlavně ne dětem a sobě. Když Vy budete spokojená, bude spokojené i Vaše okolí. Jeden pán mi řekl, že aby mě mělo rádo moje okolí, musím mít ráda já sama sebe. Stanovte si tedy priority kde a co chcete dělat, kdo se Vám postará o děti (asi to bude stát dost peněz, ale děti si to zaslouží a Vy budete dělat, co Vás baví). A pořiďte si uklízečku – to není ostuda, nejste robot a všechno se nedá zvládnout. Ve volném čase odpočívejte a věnujte se dětem a manželovi. Všechno ostatní posuňte na později, až budou děti větší. Moc Vám držím palce, ať děláte, co Vás bude naplňovat! Míša

Odpoveď

Jak sobě a muži dokázat, že zůstat ženou v domácnosti je také prací a posláním?

Jana, 40 let

Milá Jani, na tom se musíte s manželem shodnout, protože na něm asi bude finančně zabezpečit rodinu. Je moc důležité si hodne povídat a nastavit si pravidla. Zeptejte se manžela, jak podle něj vypadá ideální žena v domácnosti, Co by se jemu líbilo. Pokud Vás bude živit, měl by s takovou situací být spokojený….Já osobně dávám přednost alespoň částečné finanční soběstačnosti, nikdy nevíte, co se může stát. Míša.

Odpoveď

NAPSAT OTÁZKU