Moderním ženám chybí sebevědomí

22.03.2018

promo image

Přečetla jsem si na Novinkách: Moderní ženy jsou méně sebevědomé a šťastné, než byly jejich matky v jejich věku. Proč? Na to se snažila odpovědět nová studie, která mimo jiné zjistila, že ženy přepadají negativní myšlenky a emoce až devětkrát denně.

Vůbec se tomu nedivím! Časopisy, plakáty, obaly,... Všude jsou fotografie krásných, rozjásaných hubených mladých žen bez vrásek, články o ženách, které zvládají absolutně všechno najednou
a na jedničku. Některé z nás to asi ničí, a přitom by stačilo si uvědomit,  že to prostě fyzicky není možné a navíc to ani není potřeba! Často je problém jenom v tom, že se srovnáváme s těmito bytostmi, které nám stejně řekly jen to lepší ze svého života. A mohou to být i maminky, které říkají, že ony to všechno zvládly a my musíme taky (moje maminka taková není!). Jenže ona byla trošku jiná doba. Je to normální a lidské, že lidé mluví často jen o svých úspěších, ale je potřeba si to uvědomit a brát takové informace jen jako inspiraci, ne metu ke srovnávání.

Vzpomínám si na jednu kamarádku, která byla úžasně chytrá a šikovná, specialistka v oboru, kterou lidé uznávali jako člověka i odborníka. Přesto se málem utrápila, protože v práci pořád poslouchala kolegyni, která popisovala, jaké tři další jazyky se učí, jak vyhrála turnaj v golfu, zvládá dvě zaměstnání, milence a vůbec nemusí spát. A tak se ta moje kamarádka začala také ke všemu svému učit další jazyk, šla do kurzu golfu. Protože na tyto věci neměla talent, definitivně ji to psychicky zničilo. Cítila se absolutně neschopná.

Přitom kdyby pracovala na tom, co jí jde, mohla být spokojená a nadále úspěšná.

Neměli bychom brát tak moc vážně všechno, co slyšíme. Kdo může uvěřit, že je někdo tak dokonalý ve všem? Jen ten, kdo si neváží sám sebe a hlavně neprokoukne, že se třeba ta kolegyně něčím trápí a mluví spíše o svých přáních, než o tom, co opravdu je. A nebo si jen dělá legraci a provokuje.Neříkám, že nejsou schopní šikovní lidé, kteří mnoho zvládnou. Je jich hodně. Ale obvykle o sobě moc nemluví.

Takže je lepší a důležité dělat to, co nás baví a co nám jde. Potom budeme se sebou více spokojení a budeme mít lepší sebevědomí. Hlavně mějme na svoje  okolí realistický pohled a važme si toho, co máme a jací jsme. O všechno jde totiž v minutě přijít. Vím, co říkám, můj partner totiž pracuje jako lékař na intenzivní péči.

Novinky na email